خانه تماس با ما

پورتال و وب

 فرامرز ذبیحیان 

 8 مرداد 84

پورتال و وب پورتال

پورتال چيست؟
اينترنت مملو از همهمه است. به محض اين كه كسي اصطلاح  جديدي را مطرح مي كند اينترنت آماده است آن را همه جا پخش كند. اصطلاح پورتال نمونه خوبي از همين واژه هاست.

عموماْ پورتال به معني چيزي است كه سايت هاي بزرگ اينترنتي با سرمايه گذاري زياد از آن استفاده مي كنند تا يك ورودي يا درگاه به وب ايجاد  كنند در حالي كه اين تعريف دقيقاْ هم درست نيست. يك پورتال، كاري به مقدار سرمايه شما ندارد يا اينكه چقدر سايت شما شناخته شده است.درحقيقت پورتال سايتي است كه درگاهي را براي ورود به دنياي اطلاعات در مورد موضوع مشخصي به شما عرضه مي كند. پورتال يك سايت بسيار بزرگ بر روي اينترنت است كه مي تواند حجم بالايي از اطلاعات و سرويس دهي به كاربران و بازديدكنندگان را اداره كند. به زبان فني يك سايت پورتال از يك صفحه ورودي پر از داده و پيوند شده تشكيل شده كه امكانات زياد و مخاطبين متنوعي را پشتيباني ميكند.


پورتال مجموعه اي از سيستم هاي تركيبي است كه كار يافتن اطلاعات را براي كاربران ساده مي كند.برنامه هاي اين سيستم عموماْ شامل اخبار ، سرويس هاي رايگان پست الكترونيكي ، موتور هاي جستجو ، فروشگاه هاي برخط (Online)، اتاق هاي گفتگو ، انجمن ها ، تبليغات طبقه بندي شده،  پيوند به سايت هاي ديگر و از همه مهم تر يك موتورجستجو مي باشند. هدف از تمامي اين برنامه ها تنها ايجاد آسودگي و ايجاد حس " اجتماع" براي كاربران است.و ايجاد اين اعتماد در كاربران كه به جاي اين كه در سراسر وب به دنبال اطلاعات بگردند و به تنهايي تكه هاي پازل را پيدا و سوار كنند از پورتال استفاده كرده و سفر خود را از آنجا آغاز كنند. بنا بر اين در اين حالت پورتال يك سرويس با ارزش را براي جلوگيري از هدر رفتن وقت كاربران فراهم مي كند. 

امروزه پورتال ها تقريباْ قادر به انجام  هر موضوع قابل تصوري هستند.


انواع پورتال
پورتال هاي شركتي  وب سايت هاي داخلي اي هستند كه اطلاعات و خدمات مورد نياز  كارمندان را فراهم مي كنند.  علاوه بر آن ارتباط شركت را با شركاي تجاري ، كارگزاران بورس و مشتريان حفظ مي نمايند. چنانچه پورتال تنها نياز كارمندان را تامين كند به آن اينترانت مي گويند و وقتي در اختيار مشتريان و يا شركاء قرار گيرد به آن اكسترانت گفته مي شود. پورتال هاي شركتي به كاربران امكان مي دهند تا داده ها و دانش خود را به اشتراك بگذارند ، در پروسه هاي تجاري، شركت و تشريك مساعي  كنند و در عين حال كاربران اين امكان را داشته باشند تا به راحتي در منابع شركت يا سازمان جستجو كنند.

آيا سازمان ما بايد يك پورتال داشته باشد؟
بستگي دارد. شما احتمالاْ دليلي به داشتن يك پورتال بزرگ و گسترده نمي بينيد . اما بسته به زمينه كاري، يك پورتال سازماني هدفمند مي تواند رفت و آمد زيادي را به سايت شما بكشاند. درآمد  اينگونه پورتال ها غالباْ از طريق فروش هاي اينترنتي و تجارت الكترونيك تامين مي شود. به طوري كه گفته مي شود سودمند ترين پورتال ها، پورتال هاي شركتي هستند. اگر كار شما نيازمند به اشتراك گذاري اطلاعات ميان كارمندان ، مشتريان و شركاي تجاري مي باشد ، بكارگيري يك اينترانت يا اكسترانت مؤثر ترين و كاربر پسند ترين راه براي اين كار مي باشد.   


چرا شما به پورتال نياز داريد؟
اگر شما براي  كاربران خود يك پورتال فراهم كنيد ، مي توانيد نتيجه جستجوي آنها را براي  كلمات كليدي مختلف كنترل كنيد. و پيوندهايي كه در جواب جستجو به آنها نمايش داده مي شوند آنهايي خواهند بود كه شما مي خواهيد نمايش داده شوند. اين موضوع به شما اين فرصت را مي دهد تا كاربران را در سايت خود نگه داريد بر عكس اينكه آنها را رها كنيد تا  به سايت هاي ديگر بروند. قابليت وجود اجتماعات در سايت شما همچون پست الكترونيكي رايگان ، اتاق هاي گفتگو و انجمن ها اين امكان را بوجود مي آورد تا بينندگان سايت بتوانند با صاحبان آن ارتباط بر قرار كرده و سوالاتشان را بپرسند يا در باره موضوع خاصي نظر دهند كه البته مزيتش براي شما جهت دهي به اين سؤالات و نظرات خواهد بود و اين فرصت براي شما وجود دارد تا به كارشناس مورد اعتماد در حوزه مورد فعاليتتان تبديل شويد.

با ايجاد اين امكانات و به راه افتادن رفت و آمد كافي در سايت مي توانيد از قابليت هاي ديگري نيز همچون  درآمد از طريق  تبليغات بهره مند شويد.اجتماعي  كه ايجاد كرده ايد محيطي است كه بسياري از افراد مايل اند تبليغاتشان را درآنجا عرضه كنند. محصولات و خدماتي كه مرتبط با حوزه فعاليت شماست . و اين فقط درآمد ناشي از تبليغات نيست كه نصيب شما مي شود بلكه اين موضوع عاملي خواهد بود تا كاربران در سايت شما بمانند و از استفاده از آن لذت ببرند.

در هر حال داشتن يك پورتال قابليت هاي بسيار ديگري را نيز براي شما ايجاد مي كند و ما در اينجا تنها به بخشي از مهم ترين و ساده ترين  ويژگي هاي آن اشاره كرديم.


حق برداشت محفوظ می باشد